Střešní zahrady

Úvod Zahrady Střešní zahrady

Zelené střechy jsou dnes prostě „in“. Nejen že zkrášlí váš dům nebo firemní budovu, ale zároveň pozitivně působí na kvalitu bydlení ve městě a životní prostředí obecně. Velmi důležitá je ale kvalita jejich provedení. Jen správně udělaná střešní zahrada přináší nejen estetické výhody, ale také ekonomické a ekologické benefity. Díky takovéto zahradě chráníte střechu svého domu proti nepříznivým klimatickým podmínkám a prodlužujete tak její životnost. Navíc ještě přidává na tepelné i zvukové izolaci vašeho domova. Střešní zahrada umí zadržet část srážek a dešťovou vodu pak výparem vrací zpět do svého okolí, což v parných letních dnech působí pozitivně na ochlazení okolního prostředí. Kdyby každá rozpálená střecha ve městě měla tuto zelenou klimatizační jednotku, bylo léto ve městě jistě snesitelnější.

Střešní zahrada se hodí téměř na každou střechu

Střešní zahradu můžeme vytvořit téměř na všech typech střešních konstrukcí, zateplených i nezateplených, jednoplášťových i dvouplášťových. Důležité je dodržet správné pořadí vrstev, aby celý systém dobře fungoval. Základní vrstvou je protikořenová fólie, která zabrání prorůstání kořenů do konstrukce střechy. Na ni pokládáme drenážní systém s vodozádržnou a filtrační funkcí. Jeho pokládka je velmi rychlá a nenáročná. Na tyto vrstvy pak můžeme sypat speciální střešní substrát, u extenzivních zahrad stačí už ve vrstvě 10-20 cm. Díky zeolitu, který je ve směsi obsažen se substrát vyznačuje dobrou propustností a vysokou vodní kapacitou a nízkou hmotností. Na závěr můžeme nasypat malou vrstvu štěrku nebo drtě min 4-8 mm. Na takto připravenou střechu můžeme začít vysazovat rostliny.

Co si představit pod extenzivní nebo intenzivní střešní zahradou?

Rozlišujeme dva typy střešní zahrady extenzivní a intenzivní. Liší se od sebe náročností na údržbu i celkovým provedením. Za extenzivní můžeme označit střechy bezúdržbové s minimální péčí. Ideální s nízkou vrstvou extenzivního substrátu. Na ty je vhodné vysazovat rostliny nenáročné na vodu, které přečkají delší období bez srážek. Jedná se o druhy rozchodníků a sukulentních rostlin. Naopak intenzivní zahradavyžaduje nějakou tu pozornost. Mocnost substrátu je vyšší, abychom zde mohli pěstovat i keře a stromy. Architektonicky nám umožňuje ze střechy udělat zajímavou zahradu a oázu klidu s celou řadou odpočinkových funkcí nebo exkluzivním místem pro setkávání a posezení. Pro mnoho domů a budov, které nemohou mít svou zahradu, se tak může střecha stát jedinečným a exkluzivním místem k jejímu vytvoření. Je škoda toho nevyužít.

Pokud máte zájem o zelenou střechu, kontaktujte nás. Rádi vám poradíme a vytvoříme návrh.